دوره جامع آمادگی برای صنعت

 • چرا به آموزش نیاز داریم؟
 • اطلاعات دوره‌
 • آشنایی با مدرس
 • پرسش‌های متداول

سلام می کنم خدمت شما کاربر محترم میکرولرن 😊😊😊
تا کنون در وبسایت میکرولرن مطالب آموزشی زیادی از جمله دوره آموزشی زبان C، دوره آموزشی میکروکنترلر AVR و مقالات بسیاری را در زمینه آموزش الکترونیک به صورت کاملا رایگان منتشر کرده ایم. اما از آن جایی که تعداد زیادی از مخاطبان ما در پیام هایشان درخواست هایی برای برگزاری دوره های آموزشی تخصصی داشتند؛ تصمیم گرفتیم که این امکان را برای شما عزیزان فراهم کنیم تا از دوره های آموزشی میکرولرن بهره مند شوید. اما قطعا سوالاتی درباره نحوه برگزاری این دوره ها و کم و کیف آن‌ها دارید که در ادامه به آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

توجه کنید که می‌توانید از سربرگ‌های سرفصل‌های دوره، مدرس دوره و پرسش‌های متداول اطلاعات کافی در خصوص این دوره به دست آورید.

در شروع مسیر

وقتی شما این مطلب را میخوانید، به احتمال زیاد یک مهندس الکترونیک، برق(سایر گرایش ها) یا کامپیوتر، علاقه مند به الکترونیک، فعال در حوزه الکترونیک، دانشجو و یا دانش آموزی هستید که میخواهید وارد دنیای میکروکنترلرها شوید اما برای آموزش الکترونیک هنوز تصمیم قطعی نگرفته اید.

بگذارید فضای اولیه ی وارد شدن به دنیای میکروکنترلرها را برای شما بیشتر توضیح بدهم.

احتمالا شنیده اید که یک آیسی وجود دارد به نام AVR یا ARM یا PIC و … که می شود برای آن برنامه نوشت و در نتیجه کارهایی مثل روشن و خاموش کردن وسایل، ارتباط با اینترنت، نمایش عکس و فیلم و … را انجام می دهد. چشم های خود را میبندید و در رویاهای خودتان غرق می شوید.

خیلی برایتان جذاب است که شما هم روزی بتوانید این کارها را انجام دهید. بگذارید از بعدی دیگر به این موضوع نگاه کنیم. اگر در شرکتی مشغول به کار هستید، همیشه دلتان خواسته که مهندس ارشد باشید و طراحی سیستم های تعبیه شده را شما انجام بدهید و همه به شما به چشم یک متخصص حرفه ای نگاه کنند. اما از اینکه نمی توانید این طراحی ها را انجام دهید ناراحت هستید و دنبال راهی می گردید تا بتوانید به این مهارت دست پیدا کنید.

شاید هم کار تعمیرات الکترونیک انجام می دهید و دیده اید که می توان بعضی از بردها را مهندسی معکوس کرد. دلتان خواسته این کار را بکنید و خودتان آن را تولید کنید و زمانی که دستگاهی را تعمیر می کنید بردی را که خودتان ساخته اید روی آن قرار دهید و به این ترتیب درآمد بیشتری برای خودتان کسب کنید. هر کسی در شروع راه رویایی دارد ولی این رویا با یک افسوس نیز همراه است. افسوس از اینکه چرا تا کنون شروع نکرده اید. به هیچ وجه نگران نباشید. شما می توانید به خوبی شروع کنید. پس با ادامه مطلب همراه ما باشید.

شروع آموزش الکترونیک

افرادی که ادامه نمی دهند

فضایی که در بالا برای شما تصویر شد فضایی است که اغلب افراد در ابتدای ورود به دنیای میکروکنترلرها با آن درگیر هستند. طبیعتا این فضا برای هر شخص متفاوت است. اما آن چه که واضح است آن است که شما به هر حال می خواهید میکروکنترلر را یاد بگیرید و با آن به نیازهای خودتان پاسخ دهید. پس شروع می کنید به جستجو در سایت ها، پرسش از افراد مختلف در گروه های تلگرامی، پرسش از همکاران یا اساتید خود و … . در پایان به این نتیجه می رسید که راه دشواری در پیش است.

نیاز دارید تا برنامه نویسی، الکترونیک دیجیتال، کار با میکروکنترلر ها، قطعات آنالوگ و در نهایت طراحی بردهای چاپی را یاد بگیرید. در واقع شما به آموزش الکترونیک به صورت جامع نیاز دارید. اگر برای هدفتان مصمم نباشید به احتمال زیاد جا خواهید زد و به راه قبلی خودتان ادامه خواهید داد اما اگر مصمم باشید، یک راه متناسب با خودتان برای یادگیری پیدا می کنید و شروع می کنید. عده ای دوست دارند به آموزشگاه های سنتی رفته و در کلاس درس آموزش ببینند. بعضی از افراد علاقه دارند تا ویدیوهای آموزشی دانلود کنند و در خانه خودشان آموزش ببینید. تعدادی هم سراغ کتاب رفته و هر روز کتاب ها را مطالعه می کنند. اما نکته ی جالب آن است که بیشتر از ۹۰ درصد افرادی که شروع می کنند، کار را نیمه کاره رها می کنند و هزینه هایی که انجام داده بودند عملا هدر می رود. حالا سوالی مطرح می شود:

چرا افراد با اینکه هزینه کرده اند و وقت گذاشته اند از ادامه راه منصرف می شوند؟

ناامیدی از ادامه دوره آموزشی

پاسخ آن خیلی ساده است. آن ها هیجان اولیه برای ادامه ی مسیر را از دست داده اند و فقط آن ده درصدی پیش می روند که هم چنان هیجان لازم را برای ادامه مسیر دارند. چرا این هیجان از دست می رود؟ وقتی کتاب می خوانید هیچ ارتباطی با سایر افراد ندارید. قطعا برایتان سوالاتی پیش می آید که جواب آن ها در کتاب وجود ندارد. باید پی در پی در گوگل سرچ کنید و این کاری خسته کننده است. کم کم این دور بودن از سایرین شما را کم انگیزه می کند. چنین وضعیتی در زمانی که ویدیوهای آموزشی هم مشاهده می کنید وجود دارد اما تا حدی کمتر است. چرا که در ویدیو صدای مدرس را می شنوید. اما باز هم دسترسی به استاد و سایرین وجود ندارد.

تصور کنید که کارهای مهمتری هم پیش بیاید. با این شرایط احتمال ادامه ندادن دوره زیاد خواهد بود. حتی اگر در کلاس های آموزشگاه ها هم شرکت کنید این حالت را تجربه خواهید کرد که پس از مدتی انگیزه کافی برای ادامه مسیر از دست می رود. استاد می آید، درسش را می دهد و می رود. وقت اختصاصی برای شما قرار نمی دهد. اگر خودتان تلاش نکنید و سر کلاس سوال نپرسید کم کم کلاس رفتن فقط بر حسب عادت می شود و عملا از دوره نتیجه ای نمی گیرید. (حتما این حالت را تجربه کرده اید یا دوستانی که آن را تجربه کرده اند دیده اید)

شما حس می کنید که کسی تشویقتان نمی کند یا پشتیبان ندارید بنابراین رویای یادگیری و آموزش الکترونیک بر باد می‌رود.

خب در این شرایط فقط آن دسته از افرادی که اراده قوی دارند می توانند دیگران را کنار زده و به تخصص لازم برسند. ولی اغلب افراد موفق نمی شوند. پس باید راهی وجود داشته باشد تا آن دسته از افراد هم که پتانسیل بالقوه دارند بتوانند در مسیر درست حرکت کنند.

بهترین سرمایه گذاری 

آن دسته که کار را در نیمه راه رها می کنند اگر در مسیری درست حرکت کنند، تا انتهای راه جلو رفته و موفق می شوند. آیا این افراد می دانند که در صورت ادامه دادن در مسیر درست موفق می شوند؟(قطعا اگر مسیر درست را می دانستند دنبال آن می رفتند)

آیا این افراد می دانند که بهترین سرمایه گذاری، سرمایه گذاری روی خودشان است؟

اگر آن ها به عنوان یک متخصص حرفه ای در حوزه الکترونیک شناخته شوند، می توانند درآمد بسیار زیاد و چند ده میلیونی برای خودشان به ارمغان بیاورند. بله، آموزش الکترونیک می‌تواند معجزه کند.

شاید بپرسید چگونه ممکن است؟ اگر از مسیر اصولی در این حوزه وارد شوید می توانید با یک هزینه اولیه (که نسبت به درآمدی که به دست خواهید آورد واقعا ناچیز است) تخصص لازم را کسب کنید و به جای اتلاف وقت، انرژی و هزینه ی خود در مسیرهای اشتباه، در کمترین زمان ممکن به موفقیت دست یابید. فراموش نکنید که امروزه هیچ شرکت یا سازمان موفقی شما را بر اساس مدارک استخدام نخواهد کرد. آن ها می خواهند افراد متخصص و توانا را جذب کنند.

بنابراین حتی در صورت داشتن مدارک زیاد اگر مهارت کافی نداشته باشید نمی توانید شغل مناسب پیدا کنید. پس روی خودتان سرمایه گذاری کنید و با به دست آوردن تخصص لازم شانس خود را برای کسب موقعیت های شغلی بهتر افزایش دهید. ما به شما کمک خواهیم کرد تا روی خودتان سرمایه گذاری مناسبی انجام دهید و تبدیل به یک متخصص واقعی در حوزه میکروکنترلرها و الکترونیک شوید.

پیشنهاد می‌کنم مقاله ورود به بازار کار را مطالعه کنید. علاوه بر متن می‌تواند این مقاله را به صورت صوتی هم گوش کنید.

سرمایه گذاری برای آموزش الکترونیک

وقتی که می خواهید راه خودتان را شروع کنید نقشه راه شما ناشناخته است. در واقع شما نمی‌دانید کدام مسیر مستقیم و کدامیک پیچیده است، زیرا نسبت به چیزهایی که نمی‌دانید آگاه نیستید. ممکن است بین دو نقطه مسیر کوتاه‌تری باشد؛ اما شما نمی‌توانید آن را ببینید. نقشه یادگیری شما دارای مسیرهای پیچیده‌ای است. شما درباره این مسیرهای پیچیده چیزی نمی‌دانید. بدتر از همه، مسیرهای مستقیم پنهانی که سریع‎تر می‌توانند شما را از جایی که هستید،‌ به جایی که می‎خواهید باشید برسانند را نمی‌شناسید.

اینجا درست جایی است که یک مربی می‌تواند به شما کمک کند. این مربی، قبلا مسیری را طی کرده که شما در حال تلاش برای گذراندن آن هستید. او چشم‌انداز این مسیر را بهتر از شما می‌داند. او می‌داند که در مسیر آموزش الکترونیک چه چالش‌هایی وجود دارد.

اگر شما می خواهید که با یک مدرس و پشتیبان که از روز اول تا پایان دوره همراه شما است پیش بروید به جای درستی آمده اید. میکرولرن سعی دارد میکروکنترلرها را با روشی متفاوت به شما آموزش بدهد. برای شما دوره‌های VIP آموزش الکترونیک و منطبق با نیازهای شخصی شما طراحی کرده ایم.

مدرس دوره، از روز اول با شما همگام می شود. روند پیشرفت شما را بر اساس پرسش و پاسخ و پروژه هایی که برای شما تعریف می کند ثبت می کند و در زمان مناسب به شما راهنمایی های لازم را می دهد تا با اراده ی بهتری در مسیر صحیح قدم بردارید. ویژگی بارز دوره ای که ما برگزار می کنیم آن است که مدرس علاوه بر وظیفه تدریس، پشتیبان دانشجو نیز می باشد و با پی گیری های پشت سر همی که انجام می دهد، باعث می شود تا او همیشه با انگیزه و فعال بوده و به راه خود مانند روزهای اول ادامه دهد.

آموزش الکترونیک

 

نحوه برگزاری دوره‌های میکرولرن

این دوره آموزشی در میکرولرن به دو صورت ارائه می‌شود:

 • در روش اول این دوره‌ به صورت آنلاین و از طریق نرم افزار اسکایپ برگزار می شوند. بنابراین فردی که تمایل دارد در دوره شرکت کند تنها به یک کامیپوتر یا لپ تاپ و اینترنت مناسب نیاز خواهد داشت. برای فرد جلساتی در نظر گرفته می‌شود و در زمان برگزاری جلسات، مدرس و دانشجو آنلاین می‌شوند. دانشجو صفحه کامپیوتر مدرس را مشاهده می کند و مدرس مباحث لازم را برای وی تدریس می کند.
 • با توجه به استقبال از روش اول و پرشدن سریع زمان‌های تدریس، تصمیم گرفتیم روش دوم را برای مخاطبان عزیز میکرولرن ارائه کنیم. در این روش، تدریس به صورت ارائه کلاس آنلاین نبوده و طبق زمان بندی مشخص فیلم‌های آموزشی متناسب با نیاز مخاطب برای او ارسال می‌شود. اما در این روش هم‌چنان پشتیبانی مدرس وجود دارد و تمرین‌هایی به دانشجو ارائه شده و وی موظف است آن ها را حل کرده و برای مدرس ارسال کند. برای ارتباط بهتر با مدرس، چند جلسه پشتیبانی بنا به تشخصیص مدرس در ماه برای دانشجو و از طریق اسکایپ برگزار می شود. توجه فرمایید که فیلم‌های آموزشی ضبط شده، کیفیت بسیار بالایی دارند و سعی شده در آن‌ها به تمام سوالاتی که ممکن است در طول دوره آموزش الکترونیک برای دانشجو پیش بیاید، پاسخ داده شود.

این فیلم‌ها برا اساس تجربه چندین ساله برگزاری دوره‌های خصوصی تهیه شده‌اند.

لازم به ذکر است که آموزش الکترونیک در این دوره، از طریق پاورپوینت و قلم دیجیتال(نوشتن به صورت دست نویس مانند کلاس های درس) انجام شده و توضیح روش کار با یک نرم افزار خاص(مثلا Altium یا keil) و یا برنامه نویسی، به صورت کاملا زنده انجام می شود. هم چنین در زمانی که نیاز به مشاهده ی بورد الکترونیک برای تست برنامه می باشد، فیلم تست بورد برای دانشجو ارسال می شود تا او بتواند به صورت کامل فضای عملی کار با میکروکنترلر را لمس کند. هم چنین او می تواند فیلم آزمایش های خودش را برای استاد ارسال کرده تا اشکال یابی شود.

 

به توضیحات بیشتری نیاز دارید؟ پس ادامه متن را مطالعه کنید.

مزایای دوره‌های میکرولرن

 • امکان برگزاری دوره در تمام ساعات از ۹ صبح تا ۷ شب (مگر اینکه ساعت خاص شما پر باشد)
 • عدم نیاز به خروج از منزل و تحمل سختی مسیر رفت و برگشت کلاس
 • پشتیبانی و پوشش تمام نیازهای آموزشی دانشجو به صورت اختصاصی
 • سرفصل های کاملا به روز و منطبق بر پیشرفت های علم الکترونیک
 • امکان دسترسی به استاد در ساعات غیر از کلاس
 • مشاوره ی حرفه ای برای خرید بوردها و قطعات الکترونیک
 • آموزش های کاملا اختصاصی شده برای شخص شما بر طبق آزمون تعیین سطح
 • تعریف پروژه های عملی بسیار زیاد در طول دوره به منظور تسلط کامل بر مباحث
 • بهره مندی از مشاوره اختصاصی استاد جهت جذب در بازار کار

برای اطلاع از سرفصل‌های دوره‌ جامع آمادگی برای صنعت به بالای صفحه و سربرگ “سرفصل‌های دوره‌” مراجعه کنید.

ضرورت آموزش الکترونیک

طی تجربه چندین ساله که در حوزه الکترونیک به دست آمده، مشخص شده است که اغلب افراد تصور می‌کنند برای کار با یک میکروکنترلر صرفا باید از جزئیات داخلی آن اطلاع داشته باشند و با این تصور، پس از مدتی اقدام به انجام کارهای واقعی در حوزه الکترونیک می‌کنند. اما در واقعیت با چیزی روبه رو می‌شوند که تصور آن را نمی‌کردند. این افرد متوجه می‌شوند که در بخش‌های مختلف مدار نیازمند آشنایی با مواردی فراتر از میکروکنترلر هستند و میزان آموزش الکترونیک آن‌ها کافی نیست. برای مثال به لیست زیر دقت کنید:

 • در بخش تغذیه مدار، به آشنایی با اصول منابع تغذیه نیاز است.
 • معمولا به غیر از میکروکنترلر، آیسی های دیگری در برد استفاده می‌شوند و توانایی مطالعه دیتا شیت(برگه اطلاعات) آن‌ها به زبان انگلیسی ضروری است.
 • داشتن دانش الکترونیک دیجیتال قوی برای ساخت یک مدار پایدار به شدت احساس می‌شود.
 • برنامه نویسی قوی و تسلط به مفاهیم آن رکن جدایی ناپذیر میکروکنترلر است.
 • توانایی کار با ماژول‌های مختلف در دنیای امروز یک ضرورت محسوب می‌شود.
 • برای کار با قطعاتی مثل ترانزیستور، ماسفت، آپ امپ و … درک دقیقی از مفاهیم مدار الکتریکی و الکترونیک آنالوگ نیاز است.
 • جهت پیاده سازی واقعی مدارها لازم است تا یک نرم افزار طراحی PCB استفاده شود.
 • لازم است تا علاوه بر داشتن دانش طراحی، فرد بتواند قطعات را به درستی رو برد نصب کند.
 • حذف نویز در مدارها یکی از وظایف اصلی طراح برد می‌باشد.

با توجه به آن‌چه که گفته شد و خیلی موارد دیگر، واضح است که شما نمی‌توانید بدون داشتن یک دانش الکترونیک قوی، و صرفا با دانستن میکروکنترلر، اقدام به طراحی وساخت یک برد الکترونیک کارآمد کنید. بنابراین برای شما دوره‌ای طراحی کرده‌ایم که آموزش الکترونیک در آن، شامل مهم‌ترین و کاربردی‌ترین مباحث باشد.

دوره جامع برای کسانی در نظر گرفته شده که می‌خواهند به منظور آماده شدن برای صنعت آموزش ببیند.

این دوره شامل پروژه های بسیار زیاد و پیشرفته‌ بوده و دانشجو را با نکات صنعتی آشنا می‌کند.

پیش نیازهای دوره

برای وارد شدن به این دوره شما نیاز به هیچ گونه پیش نیازی ندارید چرا که تمام پیش نیازهای لازم برای شما تدریس می‌شود.

در طراحی یک مدار الکترونیکی بر پایه میکروکنترلر، معمولا ۷۰ تا ۸۰ درصد کار نیازمند تسلط به دانش الکترونیک دیجیتال، برنامه نویسی C و توانایی کار با میکروکنترلر است. هم چنین ۲۰ تا ۳۰ درصد هم به دانش الکترونیک آنالوگ اختصاص دارد. در این دوره به همه موارد خواهیم پرداخت تا مطمئن شویم که شما دانش لازم را کسب کرده اید.

سرفصل‌های دوره جامع آمادگی برای صنعت

این دوره در شش فصل کلی شامل پیش دوره، الکترونیک دیجیتال، الگوریتم و برنامه نویسی زبان C، الکترونیک آنالوگ، میکروکنترلر AVR و طراحی برد خدمت شما ارائه می‌شود. سرفصل‌های این دوره به ترتیب زیر می‌باشد. برای مشاهده جزئیات هر بخش روی آن کلیک کنید.

فصل اول:

پیش دوره

 • آشنایی کلی با حوزه‌های مختلف الکترونیک
 • ارائه سرفصل‌های دوره همراه با توضیحات کافی
 • ترسیم نقشه راه به منظور اجرای دوره در مدت چند ماه
 • ارائه راهنمایی جامع به منظور خرید قطعات الکترونیک
 • آموزش مهمترین مباحث soft skills به منظور آماده شدن فرد برای تعامل با بازار کار

فصل دوم:

الکترونیک دیجیتال

 • آموزش الکترونیک دیجیتال از سطح مقدماتی
 • معرفی سیستم اعداد باینری، دسیمال و هگزا دسیمال
 • آشنایی با شیوه ذخیره سازی اعداد در کامپیوتر
 • آشنایی با سیستم کدگذاری ASCII
 • معرفی مفاهیم پایه در الکترونیک دیجیتال
 • معرفی گیت های منطقی و مشخصات کاری آن ها
 • معرفی شماره آیسی های مرتبط با گیت‌های منطقی
 • معرفی جبر بول و روش‌های ساده سازی روابط بولی
 • ارائه انواع روش‌های طراحی مدارهای دیجیتال
 • آموزش جامع نرم افزار پروتئوس
 • آموزش روش های ترکیب گیت های منطقی
 • آموزش اصول پایه کامپیوتر دیجیتال و انجام محاسبات در آن
 • معرفی مدارهای ترکیبی کاربردی مثل انواع دیکدر، انکدرو مالتی پلکسر
 • معرفی فلیپ فلاپ ها و مدارهای ترتیبی
 • ارائه تمرین‌های ترکیبی از مباحث مختلف به منظور سنجش دانشجو
 • معرفی انواع مدارهای ذخیره کننده و آیسی های تجاری
 • معرفی انواع  شیفت رجیسترها و آیسی های تجاری 
 • معرفی انواع شمارنده ها و آیسی های تجاری
 • ارائه ده ها تمرین شامل مباحث عملی و شبیه سازی به دانشجو برای تسلط بر الکترونیک دیجیتال
 • پروژه پایان فصل: پیاده سازی ۳ مدار کاربردی به وسیله قطعات روی برد واقعی + انجام شبیه سازی دیجیتالی

فصل سوم:

الگوریتم و برنامه نویسی زبان C

 • آموزش تفکر برنامه نویسی
 • آموزش روش های استاندارد الگوریتم نویسی
 • آموزش استفاده صحیح از کیبرد در برنامه نویسی
 • آموزش جامع و اصولی کدنویسی زبان C
 • آموزش کد نویسی استاندارد شامل نحوه نام گذاری صحیح متغیرها، توابع و …
 • پوشش تمامی مباحث زبان سی شامل:
 • انواع متغیرها و روش‌های استفاده از آن‌ها
 • انواه ساختارهای شرطی شامل if و switch
 • انواع حلقه‌ها شامل for و while
 • معرفی روش های تعریف توابع و فراخوانی آن‌ها
 • ارئه روش‌های کار با ورودی و خروجی های استاندارد
 • آشنایی با انواع آرایه های یک و دو بعدی
 • آشنایی با انواع رشته ها و توابع استاندارد کار با آن‌ها
 • تعریف اشاره گر و ارتباط آن با سایر قسمت های زبان C
 • بررسی جامع ساختارها
 • بررسی کامل دستورات پیش پردازنده
 • آموزش کتابخانه نویسی
 • حل مثال های کاربردی از برنامه نویسی
 • برنامه نویسی خط به خط به همراه توضیحات کافی برای تسلط بر موضوع
 • کدنویسی در محیط استاندارد در codeblocks
 • ارائه ده‌ها تمرین در بخش الگوریتم نویسی و زبان C به صورت مجزا
 • پروژه پایان فصل: در بخش الگوریتم نویسی و زبان C پروژه‌های مجزا شامل برنامه‌های مختلف ارائه می‌شود.

فصل چهارم:

الکترونیک آنالوگ

 • آشنایی با مفاهیم پایه مهندسی برق در مدارهای الکتریکی
 • معرفی انواع روش‌های تحلیل مدار های الکتریکی
 • معرفی مفهوم توان الکتریکی و کاربرد آن در مدارها
 • آموزش الکترونیک آنالوگ از سطح مفاهیم پایه
 • آموزش انواع روش‌های تحلیل دیود در مدار
 • معرفی شماره دیودهای پرکاربرد در مدارهای الکتریکی
 • آموزش اصول ساخت منبع تغذیه خطی 
 • ارائه انواع روش‌های بایاس ترانزیستور BJT
 • معرفی روش‌های کاهش حساسیت ترانزیستور به دمای محیط
 • معرفی تقویت کننده های مبتنی بر BJT
 • معرفی شماره ترانزیستورهای BJT پرکاربرد در مدارهای الکترونیکی
 • ارائه انواع روش‌های بایاس MOSFET
 • معرفی تقویت کننده های مبتنی بر MOSFET
 • معرفی OPAMP و کاربردهای آن
 • آموزش ساخت تقویت کننده با OPAMP
 • آموزش ساخت مدارهای کاربردی مثل جمع کننده با OPAMP
 • معرفی رگولاتورها و روش های استفاده از آن‌ها
 • آموزش انتخاب منبع تغذیه صحیح برای مدارهای الکترونیکی
 • شبیه سازی مدارهای تدریس شده در نرم افزار پروتئوس
 • تمرین‌های عملی در نظر گرفته شده برای این بخش به همراه پروژه های کاربردی فصل پنجم ارائه می‌شود.

فصل پنجم(شامل ۸۰ درصد پروژه‌ها و تمرین‌های صنعتی دوره):

میکروکنترلر AVR

 • آشنایی کامل با معماری کامپیوتر پایه
 • آشنایی کامل با معماری میکروکنترلر AVR
 • آشنایی مختصر با اسمبلی AVR به منظور درک نحوه اجرای برنامه
 • آموزش کار با پورت های ورودی خروجی
 • ارائه مثال‌ها و تمرین های مختلف صنعتی و چالشی برای درگاه‌ها
 • آموزش کار با فیوز بیت ها و پروگرام کردن میکروکنترلر AVR
 • آموزش کار با سون سگمنت
 • ارائه انواع روش‌های مطرح در صنعت برای راه اندازی سون سگمنت ها با ابعاد کوچک تا بزرگ
 • آموزش جامع کار با LCD کاراکتری
 • استفاده از نرم افزارهای شبیه ساز مخصوص LCD کارکتری
 • ارائه تمرین‌های بسیار جزئی برای درک کار با هر نوع LCD
 • آموزش اصول کتابخانه نویسی برای قطعات مختلف
 • آموزش کار با KEYPAD
 • آموزش نوشتن کتابخانه بهینه شده برای کیپد
 • آموزش کار با وقفه های خارجی و داخلی
 • ارائه تمرین‌های ترکیبی از وقفه ها و سایر امکانات میکروکنترلر
 • معرفی انواع استپر موتور
 • معرفی انواع درایورهای صنعتی جریان برای استپر موتور
 • آموزش راه اندازی استپر موتور با میکروکنترلر
 • ارائه پروژه صنعتی ساخت برد دستگاه سیم چین به وسیله استپر موتور
 • آموزش جامع کار با LCD گرافیکی
 • استفاده از نرم افزارهای شبیه ساز مخصوص LCD گرافیکی
 • آموزش انجام منو نویسی با GLCD
 • آموزش نمایش تصاویر و انیمیشن روی GLCD
 • آموزش فارسی نویسی با فونت زیبا روی GLCD
 • آموزش طراحی فونت دلخواه برای GLCD
 • آموزش منو نویسی در قالب پروژه های صنعتی
 • آموزش کار با انواع تایمر ها
 • ارائه پروژه های مختلف مانند ساخت کیپد SMSی به وسیله تایمرها
 • آموزش کار با کانتر در AVR
 • ارائه پروژه‌های شمارش رخدادهای بیرونی توسط میکروکنترلر
 • آموزش اصول PWM
 • آموزش جامع کار با PWM
 • ارائه پروژه های کنترل دور موتور و تنظیم شدت روشنایی به وسیله PWM
 • معرفی کاربردهای دیگر PWM مانند استفاده از آن برای پخش صدا توسط AVR
 • آموزش جامع اصول تبدیل آنالوگ به دیجیتال
 • آموزش کار با مبدل آنالوگ به دیجیتال
 • ارائه پروژه‌های ADC مثل دسته کنترل ربات، ساخت ترازوی دیجیتال و ..
 • آموزش کار با مقایسه گر آنالوگ
 • آموزش کار با USART
 • آموزش برقراری ارتباط بین کامپیوتر و AVR
 • آموزش ساخت نرم افزار کار با درگاه سریال در کامپیوتر
 • آموزش کار با SPI
 • آموزش شبکه کردن میکروکنترلرها به وسیله SPI
 • آموزش تفکیک پروژه به قسمت های شامل میکروکنترلرهای مجزا
 • آموزش کار با I2C
 • آموزش خواندن اطلاعات سنسورهای مختلف توسط I2C
 • انجام کدنویسی در محیط نرم افزار قدرتمند Atmel Studio
 • تمرین ها شامل شبیه سازی در پروتئوس و اجرای روی برد آموزشی می باشد و با نگاه کاربرد درصنعت طراحی شده اند.
 • پروژه پایان فصل: ساخت یک مدار کامل مبتنی بر میکروکنترلر AVR به همراه قطعات آنالوگ و دیجیتال معرفی شده.

فصل ششم:

طراحی برد به وسیله Altium

 • آموزش رسم شماتیک
 • آموزش طراحی PCB
 • آموزش طراحی بردهای تک لایه و دو لایه
 • آموزش روش های حذف نویز
 • آموزش چینش صحیح قطعات روی برد
 • آموزش ساخت کتابخانه برای قطعات جدید
 • ارائه آموزش بر اساس نرم افزار  Altium designer
 • پروژه پایان فصل: ساخت و مونتاژ یک برد دو لایه برای پروژه ارائه شده در فصل پنج 

مدت زمان برگزاری دوره به تفکیک فصل

 • پیش دوره: یک هفته
 • الکترونیک دیجیتال: شش هفته (یک ماه و نیم)
 • الگوریتم و برنامه نویسی زبان C: شش هفته(یک ماه و نیم)
 • الکترونیک آنالوگ: شش هفته(یک ماه و نیم)
 • میکروکنترلر AVR: چهارده هفته(سه ماه و نیم)
 • طراحی برد: سه هفته

در مجموع دوره آموزش الکترونیک به ۹ ماه یا ۳۶ هفته زمان مفید برای ارائه نیاز دارند. بنابراین لازم است تا شما وقت کافی برای انجام پروژه‌ها و تمرین‌های دوره در نظر بگیرید. توجه کنید که یاد گرفتن این حجم زیاد از مطالب به همراه اجرای پروژه‌ها در زمان کمتر امکان پذیر نمی‌باشد.

با عجله برای آموزش الکترونیک به سرمایه گذاری روی خودتان آسیب وارد نکنید.

شما می‌توانید قبل از پر کردن فرم ثبت نام، با استفاده از روش‌های زیر مشاوره رایگان در خصوص دوره دریافت کنید:

 

احسان عبداللهی

سلام به شما دوست عزیز
احسان عبداللهی هستم و سال ۱۳۶۸ اولین باری بود که به این دنیا نگاه کردم. در سال ۱۳۹۴ وب سایت میکرولرن را تاسیس کردم. اکنون برگزاری دوره های آموزشی VIP میکرولرن را به عهده دارم. رشته تحصیلی من در مقطع کارشناسی، مهندسی برق – الکترونیک و در مقطع کارشناسی ارشد، مهندسی مخابرات – سیستم بوده. آموزش الکترونیک را از دوران نوجوانی شروع کردم اما فعالیت در زمینه میکروکنترلرها را از سال ۸۹ با میکروکنترلرهای ۸۰۵۱ آغاز کردم و سپس به سمت میکروکنترلرهای AVR و ARM رفته و به اجرای پروژه های متعدد در زمینه الکترونیک پرداختم.

به زبان برنامه نویسی C (به عنوان یک زبان پایه در صنعت سخت افزار) تسلط کامل دارم. علاوه بر فعالیت در زمینه میکروکنترلرها، در مقطع کارشناسی ارشد در زمینه های computer vision یا بینایی کامپیوتری و deep learning یا یادگیری عمیق فعالیت کرده و پایان نامه ی خود را در حوزه تعقیب اشیاء متحرک در ویدیو ثبت نمودم. همیشه در کنار کارهای صنعتی و اجرایی برای من بسیار اهمیت داشته تا بتوانم اندک علم خودم را به افرادی که می خواهند وارد دنیای میکروکنترلرها شوند انتقال بدهم تا افراد با استعداد بیشتری در این حوزه وارد شده و از این پتانسیل بالقوه در زمینه الکترونیک استفاده کنند. برای من باعث افتخار است که بتوانم در این مسیر شما را هم راهی کنم.

شما می‌توانید در ادامه نمونه‌ای از تدریس‌های مدرس دوره جامع آمادگی برای صنعت را مشاهده فرمایید

قبل از تصمیم به شرکت در دوره، می‌توانید از مدرس دوره مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید.

این دوره ها برای چه کسانی مناسب است؟

این دوره ها برای تمام کسانی که علاقه مند به آموزش الکترونیک و برنامه نویسی هستند از جمله دانشجویان مناسب می باشد. البته ما این دوره ها را در درجه اول برای افراد شاغل و کارمندانی که در حوزه الکترونیک فعالیت می کنند ولی فرصت کافی برای شرکت در کلاس های حضوری را ندارند طراحی کرده ایم. لازم به ذکر است که حتی کسانی که در رشته برق یا کامپیوتر هم تحصیل نکرده اند می توانند در دوره های ما شرکت کنند.

برای مثال اگر شما یک مهندس شاغل در شرکت های خصوصی یا دولتی هستید می توانید با شرکت در دوره های ما و کسب مهارت های فراوان در حوزه میکروکنترلرها و الکترونیک جایگاه شغلی خودتان را ارتقا داده و درآمد بیشتری کسب کنید.

تنها شرط شرکت در دوره داشتن زمان کافی برای حضور در کلاس ها و اجرای تمرین ها و پروژه های دوره است.

در هر دوره چه تعداد دانشجو می تواند شرکت کند؟

از آن جایی که هدف ما آموزش کاملا حرفه ای و تضمینی است و بارها مشاهده شده که دوره هایی که با تعداد دانشجوی بالا برگزار می شود راندمان مناسبی ندارد. بنابراین دوره ها به صورت جلسات یک نفره و کاملا اختصاصی ارائه می شود.

حتی در دوره‌هایی که به صورت فیلم آموزشی و همراه با پشتیبانی مدرس ارائه می‌شود برنامه آموزشی هر فرد از دیگری مجزا است تا کیفیت و خروجی کار افت نکند.

اگر فکر می کنید جلسات یک نفره مناسب نیست به توضیحات زیر توجه کنید:

فرض کنید که شما در یک دوره آنلاین یا حضوری(کلاس های سنتی) شرکت کرده اید. هر روز یا یک روز در میان به کلاس می روید. گاهی سر کلاس بی حوصله هستید و اصلا به استاد توجهی ندارید. گاهی بسیار پرانرژی هستید و مدام سر کلاس سوال می پرسید تا اینکه استاد می گوید ادامه سوال ها را بگذارید برای بعد از کلاس و در نهایت شما نمی توانید خیلی از سوال ها را مطرح کنید. یا در زمانی که شما اشکالات فراوانی دارید معمولا استاد نمی تواند تک به تک سوالات شما را جواب دهد و زحمت اصلی روی دوش شماست تا دنبال جواب سوال ها بروید. از دیگر اشکالاتی که در دوره های حضوری وجود دارد آن است که شما مجبورید هر روز وقت و هزینه زیادی را برای رفتن به محل برگزاری کلاس هدر بدهید.

اما در دوره های ما از محل کار یا منزل به راحتی در کلاس حضور دارید و می توانید جواب تمام سوالات خود را از استاد بپرسید و با کیفتی بسیار بالا آماده بازار کار بشوید.

آیا مطالب دوره ها به صورت یک سرفصل از پیش تنظیم شده است؟

خیر، قبل از ثبت نام از دانشجو آزمون تعیین سطح به عمل آمده و بر اساس نیاز او مفاد درسی به صورت اختصاصی برای وی تدوین می گردد. برای مثال شخصی که در زمینه برنامه نویسی در رده مقدماتی قرار دارد نسبت به شخصی که در حد متوسط با برنامه نویسی آشنایی دارد، به جلسات بیشتری برای برنامه نویسی نیاز خواهد داشت. بنابراین مباحث بیشتری از برنامه نویسی در سرفصل او گنجانده خواهد شد.

چند جلسه در هفته تشکیل می شود؟

در هر هفته ۳ جلسه با فاصله ی یک روز در میان تشکیل خواهد شد.(با امکان انتخاب روز های فرد یا زوج به شرط پر نبودن ساعت مدرس)

برای افرادی که به صورت فیلم‌های ضبط شده در دوره شرکت می‌کنند، بنابه صلاحدید مدرس و سرعت یادگیری دانشجو متناسب با همان ۳ جلسه یا بیشتر، فیلم در اختیار دانشجو قرار داده می‌شود تا بتواند مطالعه کرده و تمرین‌های مربوطه را پاسخ دهد.

بعد از ثبت نام در چه زمانی دوره شروع می شود؟

از تاریخی که دانشجو ثبت نام می کند به مدت ۲ تا ۳ روز کاری طول می کشد تا دوره آغاز شود. زمان کل دوره از شروع این تاریخ محاسبه می گردد.

آیا دانشجو اجازه غیبت یا کنسل کردن کلاس را دارد؟

هر دانشجو اجازه دارد نهایتا یک جلسه را در هر ماه با اطلاع قبلی (۲۴ ساعت قبل از شروع جلسه) غیبت کند. برای چنین موردی امکان برگزاری جلسه جبرانی با نظر مدرس دوره وجود دارد. اما در صورتی که دانشجو بخواهد تعداد بیشتری را بدون اطلاع قبلی کنسل کند طبیعتا جلسات خود را از دست داده و جلسه جبرانی هم برگزار نمی شود.

تذکر:مواردی مانند بیماری یا فوت اقوام درجه یک استثنا بوده و بعد از هماهنگی با مدرس دوره دانشجو می تواند تعدادی جلسه محدود را غیبت کند. برای این موارد جلسات جبرانی برگزار خواهد شد.

در مورد دوره‌هایی که به صورت فیلم ارائه می‌شوند، دانشجو نمی‌تواند در یک ماه و بدون اطلاع به مدرس دوره یک هفته یا بیشتر را تعطیل کند. چرا که ویدیوها به صورت منظم در ابتدا هفته برای او ارسال شده و مسئولیت کم کاری به عهده خود او می‌باشد. بنابراین هر نوع تغییر در روند ارائه دوره حتما باید با مدرس هماهنگ شود.

در دوره های طولانی مدت آیا برگزاری جلسات تا پایان دوره بدون وقفه انجام می شود؟

بله همینطور است. البته برای حفظ روحیه و توان دانشجو امکان دو تعطیلی یک هفته ای هم پیش بینی شده است. این تعطیلی ها به صورت توافقی بین مدرس و دانشجو در تاریخ های معینی می تواند اعمال گردد. بنابراین طول دوره ی آن دسته از دانشجویانی که از این فرصت استراحت استفاده کنند، به همین میزان افزایش خواهد یافت.

نحوه برگزاری جلسات به چه صورتی است؟

همانطور که توضیح داده شد، ارائه دوره به دو صورت انجام می‌شود. در روش اول کلاس ها به صورت کاملا زنده(به صورت فیلم های از قبل ضبط شده نیست) و دو طرفه بوده(امکان پرسش و پاسخ بین مدرس و دانشجو) و در هر جلسه پس از تدریس مباحث مربوطه به دانشجو تمرین ها و پروژه هایی داده می شود که وی موظف به حل آن ها می باشد. این تمرین ها با نگاه صنعتی و کاربردی طراحی شده اند تا دانشجو را برای ورود به محیط صنعت آماده کنند. هم چنین دانشجو می توانند در ساعات غیر کلاسی هم با استاد ارتباط داشته و به رفع اشکالات خود بپردازد.

اما در روش دوم که از لحاظ پشتیبانی و همراهی مدرس با دانشجو مثل روش اول است؛ نحوه ارائه دوره، به صورت ارسال فیلم‌های ضبط شده برای دانشجو می‌باشد. در این روش هم دانشجو تنها نیست و در هر جایی که به مشکل بر بخورد می‌توان با ارسال سوال به مدرس، مشکل خود را رفع کند.

توجه: ثمر بخش بودن این دوره ها برای میکرولرن اهمیت بسیار بالایی دارد و هدف اصلی ما تربیت افراد توانمند در حوزه الکترونیک ومیکروکنترلرها می باشد. بنابراین روند پیشرفت فنی دانشجو توسط مدرس دوره به دقت زیر نظر گرفته می شود. از این رو زمان ۱۵ دقیقه ی آغازین هر جلسه به پرسش از مباحث گذشته اختصاص می یابد تا فیدبک مناسبی از دانشجو به دست آمده و مشاوره های لازم به وی داده شود.

آیا در طول دوره علاوه بر پروژه ها و تمرین ها، آزمونی از دانشجو به عمل می آید؟

صد در صد همین طور است. هر دوره به فازهای مختلفی تقسیم می شود. برای مثال دوره جامع ما دارای ۵ فاز اصلی می باشد. در پایان هر فاز یک پروژه عملی و یک آزمون وجود دارد که دانشجو باید هر دو را با موفقیت پشت سر بگذارد تا صلاحیت لازم برای ورود به فاز بعد را پیدا بکند. دانشجو باید آزمون را به دقت پاسخ داده و جواب ها را برای مدرس ارسال کند. توجه کنید که بعضی از جلسات میانی به صورت آزمون آنلاین برگزار می شود و دانشجو باید در زمان لازم به پرسش های تئوری یا عملی پاسخ دهد.

ممکن است در خصوص پروژه ی پایان هر فاز توضیح بیشتری بدهید؟

هدف از پروژه ی پایانی در هر فاز آن است که دانشجو مهارت های کسب شده در طول دوره را به صورت عملی آزمایش نماید. بنابراین از وی خواسته می شود که یک مدار را در عمل روی برد بورد پیاده سازی کرده و خروجی لازم را به دست آورد. سپس فیلمی از آزمایش مدار برای مدرس ارسال کند تا مورد بازبینی قرار داده شود. دقت کنید که برای دوستانی که فاز برنامه نویسی دارند، پروژه ای نرم افزاری برای آن ها طراحی می گردد و طی این پروژه باید چندین برنامه مختلف را کدنویسی کنند.

برای خرید قطعات الکترونیک لازم برای دوره چه کار کنم؟

در زمان مناسب یک لیست کامل از قطعات و بردهایی که در طول دوره به آن ها نیاز خواهید داشت برای شما ارسال می شود که می توانید خریداری کنید. توجه نمایید که لیست به گونه ای نوشته شده است که شما فقط قطعات لازم را تهیه کنید و هزینه اضافی برای قطعاتی که به آن ها نیاز چندانی وجود ندارد نپردازید.

پس از گذراندن این دوره چه توانایی هایی به دست می آورم؟

پس از سپری کردن دوره جامع آمادگی برای صنعت و تکمیل آموزش الکترونیک توانایی کامل در زمینه طراحی مدارهای دیجیتال به وسیله میکروکنترلر را به دست می‌آورید. شما می‌توانید به راحتی برنامه نویسی C انجام دهید، قطعات مختلف الکترونیک شامل دیجیتال و آنالوگ را بشناسید با آن‌ها کار کنید، PCB طراحی کنید و هر نوع مدار مبتنی بر میکروکنترلر را بسازید.

در چنین شرایطی شما آمادگی کامل برای جذب در بازار کار را دارید.

در روش دوم آیا می‌توان فیلم‌های کل دوره را یک جا دریافت کرد؟

به صورت معمول این کار انجام نمی‌شود. اما برای افرادی که تمایل به انجام این کار دارند با پرداخت کل هزینه دوره امکان دسترسی به تمام ویدیوها در همان روز اول فراهم خواهد شد.

نحوه پرداخت هزینه‌های این دوره به چه شکل است؟

از آن جایی که برای شروع آموزش الکترونیک باید از فرد متقاضی آزمون تعیین سطح به عمل آید، مفاد آموزشی برای هر فرد متفاوت است. در نتیجه طول دوره ها نیز برای افراد مختلف تفاوت خواهد داشت. بنابراین نمی توانیم هزینه کل دوره را تا قبل از آزمون تعیین سطح اعلام کنیم. برای اطلاع از هزینه کل دوره به همراه پشتیبانی کامل توسط مدرس می توانید با شماره ارائه شده تماس بگیرید.
برای قطعی شدن ثبت نام دانشجو در دوره، هزینه دو ماه اول از دانشجو دریافت می شود. پس از شروع دوره، باقی‌مانده هزینه باید طی ۳ قسط واریز شود. بدیهی است که در صورت عدم واریز اقساط توسط دانشجو ادامه دوره به حالت تعلیق در می‌آید و در شرایطی که این روند طولانی شود، دوره به طور کامل برای فرد مذکور کنسل خواهد شد.

توجه داشته باشید که سیستم دریافت هزینه دوره به صورت اقساطی، جهت رفاه حال دانشجو بوده تا نیازی نباشد در یک مرحله هزینه سنگینی را پرداخت نماید.

تکمیل فرم و ثبت نام در دوره

۲۲ نظر

 1. Avatar

  با سلام
  ابتدا میخوام از زحماتی که برای تهیه مقالات خوبتون در میکرولرن کشیدید تشکر کنم. خیلی به درد من خورده.
  من با آموزش های سایت شما تونستم با میکرو کنترلر AVR کار کنم. الان میخوام برم سراغ ARM و دیدم که برای LPC1768 و STM32 آموزش ارائه دادید. آیا برای هر دو میتونیم شرکت کنیم؟ و سوال دیگه ای که دارم اینه که اصلا کدومش رو باید انتخاب کنم؟
  ممنون

  • احسان عبداللهی

   سلام
   خیلی ممنون از لطف شما. خوشحالم که مطالب ما برای شما مفید بوده.
   معمولا ما پیشنهاد می دیم که یکی از میکروهای ARM را یاد بگیرید و بعدا بر حسب نیاز سراغ مدلهای دیگه هم برید.
   این که با کدوم شروع کنید به نیازتون بر میگرده. الان بازار بیشتر STM32 نیاز داره البته LPC هم جایگاه خودش رو داره. در ضمن هر دوی این میکروکنترلرها در یک رده هستند و مزیت خیلی خاصی نسبت به هم ندارند. حتما از شماره پایین سایت تماس بگیرید تا شما را کامل راهنمایی کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *