راه اندازی ماژول بلوتوث HC-05 – جلسه ۲

سلامی به گرمی خورشید مهر، در خدمتتونم با جلسه ی سوم کارگاه آموزشی ماژول ها؛

در این جلسه به ادامه ی مباحث مربوط به ماژول بلوتوث HC-05 می پردازیم. امیدوارم ماژولی که گفتم رو خریداری کرده باشین چون الان دیگه وقت عملی کارکردنه. در جلسه ی قبل با تئوری های مربوطه آشنا شدیم و حالا می خوایم به طور عملی با این ماژول دست و پنجه نرم کنیم!

 • توضیحات
 • ویدیوهای آموزشی

مرور جلسه ی قبل

در جلسه ی دوم کارگاه آموزشی ماژول ها مطالب زیر را ارائه کردیم:

 • ماژول های بلوتوث سری HC را معرفی نمودیم و یک مقایسه ی مختصر بین آن ها انجام دادیم.
 • با کاربردهای مختلفی که ماژول بلوتوث می تواند داشته باشد نیز آشنا شدیم.
 • ماژول بلوتوث HC-05 را معرفی نموده و با مشخصات آن را بیان نمودیم.
 • سپس چینش پایه های این ماژول و کاربرد آن ها را یاد گرفتیم.
 • با حالات کاری Master و Slave آشنا شده و مدهای مختلف کاری ماژول (مد اتصال، مد AT1 و مد AT2) را نیز برشمردیم و مفصلا توضیحاتی در رابطه با هر مد کاری ارائه کردیم..
 • با برد کمکی zs-040 آشنا شده و چینش پایه های آن و کاربردشان را آموختیم.

در ادامه:

بیاییم کارهایی را که قرار است در این جلسه انجام دهیم، به طور خلاصه مرور کنیم.

۱-  ابتدا نحوه ی اتصال ماژول های دارای پروتکل سریال به کامپیوتر را یاد می گیریم (این قسمت برای ماژول های بعدی و جلسات آینده نیز به کار می آید).

۲- بعد از آن با نرم افزارهای کامپیوتری موجود برای برقراری ارتباط سریال با ماژول آشنا می شویم (این قسمت نیز برای جلسات آینده کاربرد دارد).

۳- سپس ورود به مدهای تنظیم در ماژول بلوتوث HC-05 را یاد می گیریم و دستورات AT را معرفی می کنیم.

۴- ماژول بلوتوث را از طریق کامپیوتر تنظیم می کنیم و دستورات AT که برای این ماژول کاربرد دارند را معرفی می کنیم.

۵- پس از آن با اَپ های موبایلی موجود برای برقراری ارتباط بلوتوث – سریال با ماژول آشنا می شویم.

۶- سپس به ایجاد ارتباط بین ماژول بلوتوث HC-05 (متصل شده به کامپیوتر) و موبایل دارای بلوتوث، پرداخته و بین آن ها تبادل اطلاعات انجام می دهیم.

اتصال ماژول به کامپیوتر

ماژول بلوتوث HC-05  و کلا هر ماژولی که پروتکل ارتباطی آن ارتباط سریال است می تواند به کامپیوتر متصل شده و با آن ارتباط سریال برقرار کند. چنین ماژول هایی دارای دو پایه ی RX و TX برای دریافت و ارسال داده می باشند. این ماژول ها اغلب از استاندارد TTL پشتیبانی می کنند. لپ تاپ ها و کامپیوترهایی که پورت سریال دارند، همگی از استاندارد RS232 پشتیبانی می کنند که با استاندارد TTL سازگار نیست. به همین دلیل نیاز به مبدل TTL به RS232 می باشد. برای آشنایی با استاندارد RS232  و نحوه ی ساخت یک مبدل RS232 به TTL به جلسه ی آموزش ارتباط سریال مراجعه کنید.

اکثر لپ تاپ ها و برخی از کامپیوترها نیز فاقد پورت سریال می باشند. در این صورت باید از یکی از پورت های USB موجود استفاده کنیم. در کل می توان سه روش برای اتصال ماژول های دارای پروتکل سریال  به کامپیوتر بیان نمود:

۱- روش اول: استفاده از مبدل TTL به RS232

آی سی MAX232 استانداردهای TTL و RS232 را به یکدیگر تبدیل می کند. با استفاده از این آی سی مبدل RS232 به TTL ساخته می شود. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید. بلوک دیاگرام زیر نحوه ی استفاده از این مبدل را نشان می دهد.

اتصال ماژول بلوتوث HC-05 به کامپیوتر

در صورتی که کامپیوتر شما دارای پورت سریال می باشد می توانید با این روش ماژول بلوتوث HC-05 را به کامپیوترتان متصل کنید.

۲- روش دوم: استفاده از مبدل TTL به USB

اگر کامپیوترتان فاقد پورت سریال می باشد، اصلا نگران نباشید. چون مبدل هایی وجود دارند که استاندارد TTL ماژول بلوتوث HC-05 و یا هر ماژول دیگری را به استاندارد USB تبدیل می کنند. در این صورت پورت USB موجود بر روی کامپیوتر تبدیل به یک پورت سریال مجازی می شود و می توانید همانند یک پورت سریال با آن رفتار کنید.

بلوک دیاگرام زیر نحوه ی استفاده از این مبدل را نشان می دهد:

اتصال ماژول بلوتوث HC-05 به کامپیوتر با مبدل USB

۳- روش سوم: استفاده از کابل تبدیل USB به RS232 + مبدل RS232 به TTL

در سیستم هایی که پورت سریال ندارند می توان از کابل مبدل USB به RS232 استفاده کرد و سپس آن را به مبدل RS232 به TTL متصل نمود و در نهایت ماژول را وصل کرد.

بلوک دیاگرام این روش را در شکل زیر می بینید:

اتصال ماژول بلوتوث HC-05 به کامپیوتر با مبدل USB مبدل RS232

با توجه به این که من از قبل کابل USB به RS232 داشتم و قبلا نیز با برد هزار سوراخ یک مبدل RS232 به TTL ساخته بودم، مبدلم را برای این ماژول تغییر دادم. به طوری که ماژول را مستقیم به پورت مبدل زده و سپس آن را به کامپیوتر متصل نمودم:

اتصال ماژول بلوتوث HC-05 به کامپیوتر با کابل مبدل

نرم افزارهای ترمینال سریال

پس از آن که ماژول بلوتوث HC-05 (یا هر ماژول دیگری که دارای پروتکل سریال است) را به کامپیوتر وصل کردیم، می توانیم با ماژول به طور سریال ارتباط برقرار کنیم. برای این کار نیاز داریم که یک نرم افزار ترمینال سریال بر روی کامپیوتر خود نصب کنیم. معروف ترین این نرم افزارها، نرم افزار hyper terminal است. از دیگر نرم افزار ها می توان به Hyper Serial Port ، Serial Port Terminal ، Eltima Serial Port Monitor ، Real Term و … اشاره کرد.

ما در اینجا از نرم افزار Tera Term استفاده می کنیم. این نرم افزار دارای محیطی ساده و دارای امکاناتی خوب است. محیط آن در شکل زیر نشان داده شده است:

نرم افزار tera term

در ادامه نحوه کار با این نرم افزار را یاد خواهیم گرفت. این نرم افزار را از اینجا دانلود کنید.

ورود به مد تنظیم

اکنون که ماژول را به یکی از روش هایی که گفته شد، به کامپیوتر متصل کرده ایم و نرم افزار ترمینال را نیز نصب کرده و اجرا نموده ایم، نوبت به روشن کردن ماژول و ورود به مد تنظیم می رسد.

در جلسه ی قبل روش های ورود به مد تنظیم گفته شد. اینجا می خواهیم وارد مد تنظیم ۲ (AT2) شویم. در دیتاشیت ماژول بلوتوث HC-05 هم توصیه شده است که برای انجام تنظیمات وارد مد تنظیم ۲ شویم. برای این کار قبل از روشن کردن ماژول کلید EN را می فشاریم و سپس ماژول را در همین حین روشن می کنیم. با این کار ماژول روشن شده؛ وارد مد تنظیم ۲ شده و LED ها با پالس نیم هرتزی روشن و خاموش می شوند.

در جلسه ی قبل گفتیم که با ورود به مد AT2 نرخ داده برابر با ۳۸۴۰۰  خواهد بود. بنابراین نرم افزار tera term را روی همین بادریت تنظیم می نماییم. از منوی setup  گزینه ی serial port … را انتخاب می کنیم. در پنجره ی باز شده تنظیمات را  مطابق با تصویر زیر انجام می دهیم. در اینجا ماژول به پورت ۴ کامپیوتر ما متصل است. شما نیز پورتی را انتخاب کنید که ماژول را به آن وصل کرده اید.

تنظیم نرم افزار tera term

برای اطمینان از درستی اتصال کلمه ی AT را در نرم افزار تایپ کرده و کلید Enter را می زنیم. ماژول در جواب کلمه ی OK را ارسال می کند. به شکل زیر نگاه کنید:

 تست اتصال به ماژول بلوتوث HC-05

دستورات AT

برای تنظیم ماژول بلوتوث HC-05 و برخی از ماژول های دیگر که از پروتکل سریال پشتیبانی می کنند، دستورات استانداردی در نظر گرفته شده است. البته از ماژولی به ماژول دیگر (با توجه به امکانات و آپشن های هر ماژول) این دستورات تغییر می کنند. به این دستورات، دستورات AT می گویند. علت این نام گذاری این است که تمامی این دستورات با AT شروع می شوند. در ادامه به مهم ترین دستورات AT که برای تنظیم ماژول بلوتوث HC-05 در نظر گرفته شده اند، پرداخته و ماژول را مطابق کاربردهای بعدی تنظیم می کنیم.

تنظیم ماژول بلوتوث HC-05

برخی از مهم ترین تنظیمات این ماژول را در ادامه بیان می کنیم. نکته ای که باید مد نظر باشد، این است که بعد از پایان تایپ هر دستور برای اجرا شدن آن باید دکمه ی Enter را بزنیم.

اطلاع از نام فعلی و تغییر نام ماژول

برای این کار طبق جدول زیر عمل می کنیم. نام پیش فرض ماژول بلوتوث HC-05 برابر با HC-05 می باشد.

تغییر نام ماژول بلوتوث HC-05

در تصویر زیر در محیط ترمینال از نام فعلی با خبر می شویم و سپس نام ماژول را به microlearn تغییر می دهیم. توجه شود که دستوراتی که ما نوشته ایم با علامت مشخص شده اند و سطرهایی که علامت گذاری نشده اند پاسخ های ماژول می باشند.

مثال تغییر نام ماژول بلوتوث HC-05

اطلاع از گذرواژه ی فعلی و تغییر گذرواژه ی ماژول

برای اتصال به ماژول بلوتوث HC-05 باید گذرواژه ی آن را بدانیم و هنگام اتصال آن را وارد کنیم. برای اطلاع از این گذرواژه یا تغییر آن باید دستورات جدول زیر را اجرا کنیم:

تغییر گذرواژه ماژول بلوتوث HC-05

در تصویر زیر در محیط ترمینال از گذرواژه با خبر می شویم و سپس گذرواژه را به ۱۲۳۴۵۶ تغییر می دهیم. گذر واژه ی پیش فرض ماژول ۱۲۳۴ می باشد.

مثال تغییر گذرواژه ماژول بلوتوث HC-05

?   دو مورد مثالی که به صورت تصویری آمد، به منظور تفهیم مطلب بود. با توجه به این که در دستورات دیگر نیز نحوه ی کار دقیقاً به همین صورت است، برای پرهیز از حجیم شدن مطلب مثالی ذکر نمی شود. در صورتی که در هر دستور به مشکلی برخوردید، در قسمت نظرات بپرسید تا پاسخ دهیم.

اطلاع از مشخصات ارتباط سریال و تغییر آن ها

ماژول بلوتوث HC-05 به طور پیشفرض با نرخ داده ۹۶۰۰ و یک عدد بیت پایان و بدون بیت توازن زوج یا فرد، ارتباط برقرار می کند. برای اطلاع از این مشخصات و یا تغییر آن ها باید مانند جدول زیر عمل نمود:

تغییر مشخصات سریال ماژول بلوتوث HC-05

??  در جدول بالا در مورد پارامترهای ذکر شده، منظور از بیت پایان، تعداد بیت پایان است. در صورتی که این پارامتر برابر با ۰ باشد یعنی یک بیت پایانی داریم. و هنگامی این پارامتر برابر ۱ باشد یعنی دو بیت پایانی داریم.

??  همچنین منظور از پارامتر بیت توازن، بیت مشخص کننده ی نوع توازن زوج یا فرد می باشد. اگر این پارامتر برابر با ۰ باشد یعنی هیچ توازنی نداریم. در صورتی که مقدار آن برابر ۱ باشد یعنی توازن فرد است و هنگامی که مقدار این پارامتر برابر با ۲ باشد یعنی توازن زوج می باشد.

اطلاع از حالت کاری ماژول و تغییر آن

در جلسه ی قبل گفتیم که ماژول می تواند در دو حالت Slave و Master کار کند. در مورد این دو حالت کاری نیز توضیحاتی داده شد. ماژول بلوتوث HC-05 به طور پیشفرض در مد Slave قرار دارد. برای اطلاع و تغییر حالت کاری باید به صورت زیر عمل نمود:

تغییر حالت کاری ماژول بلوتوث HC-05

??  در صورتی که این پارامتر برابر با ۰ باشد، منظور حالت کاری Slave است.

??  در صورتی که این پارامتر برابر با ۱ باشد، منظور حالت کاری Master است.

اطلاع از آدرس ماژول بلوتوث

هر ماژول بلوتوثی دارای یک آدرس است. آدرس هر ماژول بلوتوث برای پیدا کردن و متصل شدن به آن ماژول به کار می آید. برای این که آدرس ماژول بلوتوثمان را بدانیم باید طبق جدول دستور زیر را وارد نماییم:

اطلاع از آدرس ماژول بلوتوث HC-05

??  فرمت استاندارد آدرس بلوتوث به صورت ۱۲۳۴:۵۶:abcdef می باشد.

در خواست اتصال با یک ماژول یا دستگاه دیگر

برای اتصال به یک ماژول دیگر، پس از این که حالت کاری را روی Master تنظیم کردیم، طبق جدول زیر عمل می کنیم:

درخواست اتصال ماژول بلوتوث HC-05

??    منظور از پارامتر بازه ی زمانی، محدودیتی است که به لحاظ زمان برای اتصال معین می کنیم. واحد آن هم بر حسب ثانیه می باشد. مثلا اگر این پارامتر را برابر با ۲۰ وارد کنیم، ماژول ما فقط به مدت ۲۰ ثانیه برای اتصال به ماژول مورد نظر صبر می کند.

??    در صورتی که اتصال موفقیت آمیز باشد، ماژول کلمه ی OK را ارسال می کند و در غیر این صورت کلمه ی FAIL را دریافت خواهیم نمود.

بازگشت به تنظیمات پیشفرض

در صورتی که بخواهیم تنظیمات پیشفرض را دوباره وارد کنیم، دستور AT+ORGL را وارد و اجرا می کنیم و با این کار پس از دریافت OK از ماژول، تنظیمات را به حالت پیشفرض بازمی گردانیم.

?   برخی از تنظیمات پیشفرض عبارتند از:

 • نام : hc01.com HC-05
 • پسورد: ۱۲۳۴
 • مشخصات ارتباط سریال:  ۳۸۴۰۰,۰,۰

ریست کردن ماژول

با این کار ماژول خاموش و روشن شده و از حالت تنظیم نیز خارج می شود. از جلسه ی قبل می دانیم که ماژول پس از روشن شدن در مد اتصال قرار دارد. پس وقتی ماژول ریست شد در مد اتصال قرار می گیرد.  با وارد کردن دستور AT+RESET و دریافت پاسخ OK این کار صورت می گیرد.

دستورات AT برای این ماژول زیاد هستند و بیان همه ی آن ها در این نوشته نمی گنجد. البته برخی از مهم ترین هایشان را گفتیم. برای دستورات دیگر به دیتاشیت این ماژول مراجعه کنید.

در تب ویدیوهای آموزشی، ویدیوی تهیه شده برای این قسمت را مشاهده کنید.

نرم افزارهای موبایل برای ارتباط سریال از طریق بلوتوث

همانند نرم افزارهای ترمینال سریال کامپیوتری، برای موبایل نیز چنین اپ هایی وجود دارند. از طریق این اپ ها می توان به ماژول بلوتوث متصل شد و از طریق بلوتوث یک ارتباط سریال مجازی برقرار کرد. این ارتباط سریال مجازی بین موبایل و دستگاه متصل به ماژول (کامپیوتر یا میکروکنترلر) برقرار می شود. در قسمت های بعدی این جلسه در مورد این ارتباط توضیحات کامل ارائه خواهد شد.

اپ های مختلفی برای این منظور وجود دارند. به عنوان مثال می توان به نرم افزار Bluetooth agent برای ویندوز فون و اپ هایی مانند BlueTerm ، SENA BTerm Bluetooth Terminal ، BT Simple terminal و … برای اندروید اشاره کرد.

با توجه به اینکه سیستم عامل اندروید رایج تر است، در بین اپ های اندرویدی پیشنهاد می کنم از BT Simple terminal استفاده کنید. البته این امر کاملا سلیقه ای است.

ایجاد ارتباط بین موبایل و کامپیوتر متصل به ماژول

۱- ابتدا ماژول را به صورت یکی از سه شیوه ای که معرفی شد به پورت کامپیوترتان متصل کنید.

۲- نرم افزار ترمینال سریال کامپوتر را اجرا کرده و آن را طبق مشخصات سریال ماژول، تنظیم نمایید.

۳- ماژول را روشن کرده و پس از ورود به مد تنظیم، توسط دستورات AT تنظیماتی از قبیل نام، پسورد و … ماژول را انجام دهید. سپس با دستور AT+RESET ماژول را ریست کنید تا وارد مد اتصال شود.

۴- بلوتوث موبایل را روشن کرده و پس از انجام جستجو، نامی که برای ماژول انتخاب کرده بودید را پیدا کنید. ماژول را از لیست انتخاب کرده و با ورود پسوردی که برای ماژول انتخاب کرده بودید، موبایل و ماژول را با هم جفت کنید.

۵- اپ BT Simple terminal را که از پایین صفحه دانلود و بر روی گوشی خود نصب نموده اید، اجرا کنید. مانند تصویر زیر لیست تمامی دستگاه های جفت شده نمایش داده می شود. در تصویر زیر نام MicroLearn متعلق به ماژول ماست. ماژول را برای متصل شدن انتخاب کنید.

صفحه BT simple terminal برای اتصال به ماژول بلوتوث HC-05

۶- پس از اتصال صفحه ی زیر باز می شود.

در قسمت Enter ASCII data to send می نویسیم:

Salam

In payam az mobile ersal mishavad!!!

و دکمه ی send را می زنیم.

BT simple terminal برای ارسال داده ماژول بلوتوث HC-05

 پیام را در ترمینال کامپیوتر می بینیم.  سپس در کامپیوتر این جمله را می نویسیم:

Salam

In payam az computer ersal mishavad!!!

صفحه ی Tera term در اتصال به ماژول بلوتوث HC-05

در قسمت terminal اپ اندروید این جمله را می بینیم.

صفحه BT simple terminal در تبادل با ماژول بلوتوث HC-05

این یک تبادل داده ی ساده بود که از طریق ارتباط سریال مجازی ساخته شده توسط بلوتوث انجام شد. به این طریق توانستیم پس از اتصال ماژول به کامپیوتر و انجام تنظیمات یک ارتباط بین ماژول و یک دستگاه بلوتوث دار ایجاد کنیم.

در قسمت ویدیوهای آموزشی (زبانه ی بالای صفحه) ویدیوی شماره ی ۲ را ببینید.

ویدیوهای زیر را ببینید و در صورتی که سوال، نظر یا پیشنهادی دارید با ما در میان بگذارید:

ویدیوی شماره ی ۱: اتصال ماژول HC-05 به کامپیوتر و تنظیم آن

ویدیوی شماره ی ۲: ارتباط بین موبایل و ماژول بلوتوث HC-05

 

فایل زیپ زیر شامل دیتاشیت های ماژول HC-05 و همچنین اپ اندوریدی BT Simple Terminal می باشد.

پسورد فایل زیپ : www.microlearn.ir

دانلود فایل های مربوط به این جلسه

این همه گفتیم تا برسیم به اینجای کار. می پرسین کجا؟ خب معلومه دیگه! راه اندازی ماژول بلوتوث با میکروکنترلر! اما چون این جلسه طولانی شد و منم نمیخوام خسته تون کنم، این کار رو میذاریم برای جلسه ی بعد. توی همین چند روز با یه پروژه ی جمع و جور و باحال برای ماژول بلوتوث در خدمتتون خواهم بود! منتظر باشین!

درباره‌ی مجتبی حکیمیان

Avatar
کارشناس الکترونیک و کارشناس ارشد مخابرات سیستم | زمینه ی تحقیقاتی : پردازش تصویر و تعقیب اشیاء متحرک |‌فعال در حوزه ی الکترونیک مبتنی بر میکروکنترلر | برنامه نویس و طراح بردهای الکترونیکی مبتنی بر میکروکنترلر

۱۶ نظر

 1. Avatar

  سلام
  خسته نباشید
  متشکرم از سایت خوبتون
  یه سوال داشتم ازتون
  وقتی دستور (AT+PAIR=آدرس ماژول دیگر , مدت زمان ) توی نرم افزار وارد میکنم ارور میده
  به نظرتون چرا؟؟؟

 2. Avatar

  سلام
  من ماژولم رو بصورت درستی به پورت USB وصل کردم اما توی نرم افزار TERA TERM نمیتونم چیزی بنویسم
  چیکار کنم؟؟

 3. Avatar

  سلام استاد خسته نباشید . من چند وقتیه یه سوال ذهنمو درگیر کرده . به نظر شما امکان ارسال ولتاژ برق از طریق ماژول بلوتوث وجود داره . ( البته بگم من رشتم فنی نیست و زیاد باهاش سرو کار ندارم اگه سوالم ایراداتی داره ببخشید استاد )

 4. Avatar

  سلام. یه سوال داشتم. من وقتی دستور AT+ORGL رو میزنم از حالت AT COMMAND سریع خارج میشه و به تنظیمات کارخانه برنمیگرده و همون تنظیمات قبلی روش هست.
  میشه راهنمایی بفرمایید؟

 5. Avatar

  سلام ممنون از آموزش خوبتون من ۲ تا سوال دارم یکی اینکه آیا این ماژول بلوتوثی در آب کار میکنه یا خیر ( البته نه به صورت مستقیم بلکه در یک محفظه یا ربات ) و دوم اینکه پایه ی vcc ماژول رو در آردوینو باید به پایه ی ۵v وصل کنیم یا ۳٫۳ v با توجه به اینکه ولتاژ کاری اون ۳٫۳v نوشته شده ؟؟ ممنون میشم اگه پاسخ بدید

 6. Avatar

  سلام مهندس
  ممنونم واسه اموزشتن
  خواستم بپرسم برای اتصال usbبه ttlوارتباط با کامپیوترچه نرم افزاری میتوان کار کرد؟؟
  اگه مقدور راهنمایی کنید

 7. Avatar

  سلام خسته نباشید
  بابته مطالبتون واقعا تشکر
  عالی هستن
  خواهشی داشتم اینکه در صورت امکان اموزش کار با سری ماژول های esp یا وای فای هم در کارگاه اموزشی خود قرار دهید چون هم کاربردی و هم مناسب است.
  باز هم تشکر…..

 8. Avatar

  سلام استاد
  با تشکر از زحماتتان
  من یک دستگاه دارم که با پورت سریال ارتباط میگیرد و بادریت آن ۳۰۰ میباشد و قابل تغییر نیست .چگونه میتوانم با برد بلوتوث hc-05 با آن ارتباط برقرار کنم .با توجه به این که حد اقل بادریت دستگاه بلوتوث ۴۸۰۰ میباشد لطفا راهنمایی بفرمایید چه باید کرد.
  ممنون

 9. Avatar

  سلام مهندس خسته نباشید
  آیا برای هربار استفاده مجدد، باید ماژول رو از اول تنظیم کرد؟! منظورم اینه که بعد از قطع کردن تغذیه و خاموش شدن ماژول، آیا لازمه برای استفاده مجدد بازم تنظیم بشه یا اینکه تنظیمات رو در حافظش نگه داری میکنه؟ تنظیماتی مثل اسم، پسورد، بادریت، مد کاری مستر یا اسلیو و…

  • Avatar

   سلام، ممنونم دوست من
   نه نیازی به تنظیم مجدد نیست. شما برای بار اول که ماژول رو تنظیم کردی این تنظیمات ذخیره میشن و حتی با قطع برق هم تغییری نمیکنن. این حرف تمامی تنظیمات را شامل میشه.
   حالا اگه شما دستور AT+ORGL رو در مد تنظیم به ماژول بدی تمام تنظیماتی که وارد کردی ریست شده و ماژول به تنظیمات کارخانه بر می گرده.
   سوالی بود در خدمتم. موفق باشی.

   • Avatar

    سلام جناب مهندس؛ ممنونم بابت پاسختون 🙂
    عذر میخوام بابت اینهمه سؤال پرسیدن! من میخوام یه مبدل داشته باشم که سیگنال USB رو مستقیما به سریال TTL تبدیل کنه؛ یا بهتره بگم یک پورت سریال مجازی روی کامپیوتر بسازه که سطح منطق TTL داشته باشه. لطفا اگه امکانش هست، یه IC به همراه مدار راه اندازش به من معرفی کنید که بتونم این کارو با سیستم عامل ویندوز۱۰ انجام بدم؟ اگر SMD نباشه که خیلی خوب میشه چون کارکردن با مدارات SMD برای تازه کاری مثل من، یکم مشکله! 🙁
    تو اینترنت که سرچ کردم یه چندتا ماژول آور که این کار رو انجام میدن؛ حال اگه بخوام ماژول بخرم، چه مدل ماژولی تهیه کنم که هم داخل ویندوز ۱۰ کار بکنه هم اندروید؟

    • Avatar

     سلام
     خواهش می کنم، در خدمتم؛
     به نظرم ماژول مبدل بخرین خیلی به صرفه تره به چند دلیل: قیمت این مبدلها ناچیزه، درگیر زدن بورد و لحیم کاری و … نمیشی و در وقتت صرفه جویی میشه.
     همیشه یادمون باشه که نیاز نیست چرخ رو دوباره اختراع کنیم! داخل سایت های معروف فروشنده ی قطعات سرچ کنین، حدود دو سه مدل مختلف هست، قبل از خرید از اپراتورهاشون بپرسین که نیازهای شما برآورده میشه یا نه. تا جایی که من خبر دارم مبدلهایی که درایور ویندوز ۸ داشته باشن موجودن توی بازار و به احتمال خیلی زیاد روی ویندوز ۱۰ هم جواب بدن. قبل از خرید تلفنی ازشون بپرسین.
     ممنون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *