آخرین مطالب
LINK TABLES
خانه | میکروکنترلر | دوره آموزشی AVR | پروتکل SPI در AVR (جلسه ۱۸)

پروتکل SPI در AVR (جلسه ۱۸)

سلام به بچه های دوست داشتنی الکترونیک 🙂

در جلسه گذشته درباره ی پورت سریال توضیحات کافی دادیم و به طور مفصل درباره ی کدنویسی های اون بحث کردیم. اما از سری آموزش های AVR امروز به یکی دیگه از پروتکل های ارتباط سریال به نام SPI رسیدیم. که طبق روال گذشته ابتدا اون رو به طور مفصل توضیح می دیم و بعد طی چند مثال بحث را براتون جا می ندازیم. در نهایت هم با یک شبیه سازی در محیط پروتئوس به شما این اطمینان رو می دیم که کد نوشته شده داره درست کار می کنه.

 • توضیحات
 • کدنویسی
 • شبیه سازی

SPI از کلمات serial peripheral interface گرفته شده و به معنای واسط ارتباط سریال بین قطعات جانبی یک گذرگاه است که در بسیاری از مدارهای مجتمع از جمله سنسورها، بسیاری از حافظه ها و انواع گوناگونی از نمایشگرها پیاده سازی شده است. قطعاتی که SPI را پشتیبانی می کنند به جای استفاده از ۸ پایه تنها از دو پایه برای انتقال اطلاعات استفاده می نمایند. یکی با نام  MOSI و دیگری با نام MISO. علاوه بر این دو پایه در SPI دو پایه دیگر نیز در انتقال اطلاعات نقش دارند. یکی از این پایه ها برای همزمان کردن انتقال داده ها بین دو طرف استفاده می شود که SCK نام دارد و پایه دیگر که SS نام دارد برای اعلام آغاز و پایان انتقال داده کاربرد دارد.

در جدول زیر نام  اختصاری پایه ها و نام کامل آن ها را ملاحضه می کنید:

نام اختصاری نام کامل
 MOSI Master output slave input
 MISO Master input slave output
SCK  Serial clock
SS Slave select

لازم به ذکر است که در SPI یک Master یا فرمانده وجود و دارد ولی می توان چندین Slave یا فرمانبر داشت. master کنترل کننده ی اصلی است که تمام عملیات ها را کنترل می کند و به سایر slave ها فرمان های لازم را می دهد.

SPI چگونه کار می کند؟

پروتکل SPI شامل دو shift register می باشد که یکی در Master و دیگری در Slave قرار دارد. هم چنین یک مولد پالس ساعت در Master قرار دارد که پالس ساعت را برای ثبات های جا بجایی یا  shift register ها فراهم می کند. در شکل زیر می توانید این رجیستر ها و هم چنین نحوه اتصال پایه ها بین Master و Slave را مشاهده کنید.

دقت داشته باشید که MOSI در Master باید به پایه هم نام خودش در Slave یعنی MOSI وصل شود. همین قانون برای MISO هم وجود دارد. این موضوع به این دلیل تذکر داده شد که بعضی ها به اشتباه MOSI را به MISO وصل می کنند.

 Slide1

Slide1

مولد پالس ساعت در Master پالس ساعت را برای هر دو ثبات جابه جایی که در Master و Slave قرار دارند فراهم می کند و بر روی پایه SCK قرار می دهد. رجیسترهای جابجایی در SPI هشت بیت طول دارند. بنابراین بعد از هشت پالس ساعت اطلاعات داخل دو ثبات جابجایی باهم دیگر تعویض می شود. به این صورت وقتی که Master بخواهد یک بایت اطلاعات را ارسال کند، آن را داخل رجیستر جابجایی خود قرار می دهد و سپس هشت پالس ساعت تولید می کند؛ پس از هشت پالس ساعت محتویات دو رجیستر جابجایی باهم تعویض می شوند و بدین صورت اطلاعات به دستگاه Slave منتقل می شود و اطلاعات ارسالی از Slave هم در Master دریافت می شود. (این انتقال تمام دوطرفه است.)

تنظیمات و استفاده از SPI در AVR

انواع مختلفی از AVR ارتباط SPI را پشتیبانی می کنند. در AVR سه رجیستر برای کار با واحد SPI در نظر گرفته شده است. این سه عبارتند از:

 • رجیستر وضعیت  یا (SPSR(SPI STATUS REGISTER
 • رجیستر کنترل یا (SPCR(SPI CONTROL REGISTER
 • رجیستر داده یا (SPDR(SPI DATA REGISTER

رجیستر وضعیت SPI

همانطور که می بینید بیت های ۱ تا ۵ رزو هستند و در مقدار دهی مقدار صفر را میگیرند.

بیت (SPIF(Spi Intrrupt Flag :

این بیت، بیت وقفه SPI می باشد که در صورت یک شدن آن به شرطی که پرچم وقفه عمومی و  پاسخ دهی به وقفه SPI یک باشد باعث فراخوانی سرویس وقفه مربوط به SPI می شود. این پرچم در حالت Master در دو صورت یک می شود. در هنگامی که فرایند انتقال اطلاعات پایان یابد و یا زمانی که پایه SS حالت ورودی داشته باشد و از خارج صفر گردد.

بیت (WCOL(Write COLision flag:

این پرچم زمانی یک می شود که در حین انجام عمل انتقال اقدام به نوشتن بر روی ثبات SPDR کنیم.

بیت SPI2IX:

در حالت Master یک کردن این بیت باعث دو برابر شدن سرعت SPI می شود.

نکته: توجه داشته باشید که بیت های SPIF و WCOL در صورتی که ابتدا رجیستر وضعیت را بخوانیم و سپس اقدام به خواندن از رجیستر داده کنیم به صورت خودکار صفر خواهند شد. همچنین بیت SPIF در صورت اجرای وقفه و پرش به سرویس وقفه به صورت خودکار صفر می شود.

رجیستر کنترل SPI

بیت  (SPIE(SPI Interrupt Enable:

یک کردن این بیت امکان پاسخ دهی به وقفه ی مربوط به SPI را فعال می کند.

بیت (SPE(SPI Enable:

یک کردن این بیت واحد SPI را فعال می کند.

بیت (DORD(Data OrDer:

به وسیله این بیت می توان مشخص کرد که ابتدا بیت پر ارزش تر ارسال شود یا بیت کم ارزش تر. البته معمولا ابتدا بیت کم ارزشتر ارسال می شود ولی یک کردن این بیت باعث می شود که در موقع ارسال ابتدا بیت کم ارزش تر ارسال شود.

بیت (MSTR(Master/Slave Select:

اگر قصد داشته باشیم در حالت فرمانده کار کنیم باید این بیت را یک کنیم در غیر این صورت حالت کاری فرمانبر انتخاب خواهد شد. اگر در حالت کاری Master پایه ss ورودی شود و از خارج مقدار آن صفر شود بیت MSTR صفر شده و پرچم SPIF یک می شود. کاربر برای برگشتن به حالت Master باید دوباره این بیت را یک کند.

بیت (CPOL(Clock POLarity:

این بیت سطح ولتاژ پالس ساعت را در هنگام عدم فعالیت یا Idle نشان می دهد. سطح پالس ساعت در هنگام عدم فعالیت و در صورت صفر بودن این بیت صفر و در صورت یک بودن آن یک خواهد بود.

بیت (CPHA(Clock PHAse:

با صفر بودن این بیت نمونه برداری در لبه اول پاس ساعت و با یک شدن آن نمونه برداری در لبه دوم پالس ساعت صورت می پذیرد.

بیت های SPR0 و SPR1:

این دو بیت فرکانس SCK را در حالت Master مشخص می کنند.

در جدول زیر نحوه تنظیم این دو بیت را به همراه بیت SP2IX جهت دستیابی به فرکانس های مختلف مشاهده می کنید:

SPI2X SPR0 SPR1 نرخ فرکانس ساعت SPI
۰ ۰ ۰ fosc/4
۰ ۰ ۱ fosc/16
۰ ۱ ۰ fosc/64
۰ ۱ ۱ fosc/128
۱ ۰ ۰ fosc/2 این حالت توصیه نمی شود
۱ ۰ ۱ fosc/8
۱ ۱ ۰ fosc/32
۱ ۱ ۱ fosc/64

رجیستر داده واحد SPI

رجیستر داده SPI یا SPDR یک رجیستر خواندنی و نوشتنی ۸ بیتی است. اطلاعاتی که داخل این رجیستر ریخته می شود روی رجیستر جابجایی SPI نوشته خواهد شد. هم چنین برای خواندن اطلاعات موجود بر روی رجیستر جابجایی SPI باید اطلاعات را از این رجیستر بخوانیم.

باید توجه داشته باشیم که قبل از ارسال کامل داده قبلی، نباید داده جدیدی بر روی این رجیستر بنویسیم؛ در غیر این صورت با داده قبلی دچار تداخل می شود و پرچم WCOL یک می گردد. هم چنین برای خواندن داده دریافتی قبل از آنکه داده بعدی به طور کامل دریافت شود فرصت داریم.

پایه SS در AVR

همان طور که قبلا توضیح داده شد این پایه برای شروع و یا پایان دادن به یک فرایند انتقال اطلاعات در SPI به کار می رود. اگر در حالت Master این پایه ورودی باشد از خارج باید در سطح یک بماند در غیر این صورت اگر صفر شود میکروکنترلر از حالت Master به حالت Slave تغییر حالت داده و بیت MSTR صفر می شود همچنین بیت SPIF یک شده و یک وقفه ایجاد می شود. ولی اگر درحالت Master این پایه خروجی باشد مانند هر پایه دیگری می توان سطح آن را صفر یا یک کرد بدون آنکه تاثیری بر روی واحد SPI بگذارد. پس برای اطمینان از اینکه میکروکنترلر در حالت Master  مانده و به طور ناخواسته به حالت Slave نرود بهتر است در حالت Master این پایه خروجی باشد.

اگر میکروکنترلر در حالت Slave باشد این پایه در حالت ورودی قرار می گیرد و نمی توان آن را به حالت خروجی تغییر داد. در واقع واحد SPI کنترل آن را به دست می گیرد. در این حالت اگر این پایه از خارج صفر شود واحد SPI فعال شده و پین MISO در صورتی که توسط کاربر تنظیم شده باشد، خروجی می شود و سایر پین ها ( MOSI و SCK و SS )  ورودی می شوند. اگر این پایه از خارج یک شود واحد SPI غیرفعال شده و پایه های مربوط به SPI به ورودی تبدیل می شوند ضمن اینکه تمام داده هایی که هنوز دریافت آن ها تکمیل نشده پاک خواهند شد.

مراحل انجام عمل ارسال داده(نوشتن) با SPI

مراحل زیر بعد از تنظیم رجیسترهای واحد SPI برای کار در حالت Master انجام می شود.

 • پایه SS برای آغاز انتقال داده صفر می شود.
 • ۸ بیت داده که توسط ۸ پالس ساعت همزمان می شود ارسال می گردد. بایت اول بایت آدرس است که همیشه اول ارسال می شود. بیت با ارزش آن یعنی بیت ۷ ابتدا ارسال شده و برای گیرنده مشخص می کند که فرمانبر قصد چه عملیاتی را دارد. اگر این بیت یک باشد هدف از آدرس دهی نوشتن یا ارسال داده و اگر صفر باشد هدف دریافت داده می باشد.
 • پس از آنگه Slave هشت بیت آدرس مربوط به خود را دریافت کرد منتظر دریافت داده می شود.
 • دستگاه Slave هشت بیت داده را که توسط ۸ پالس ساعت همزمان می شود دریافت می کند.
 • دستگاه Master پایه SS را برای نشان دادن پایان انتقال یک می کند.

اگر بخواهیم داده ای را با یک دستگاه جانبی بوسیله SPI بفرستیم باید میکروکنترلر را در حالت کاری Master تنظیم کنیم. برای این کار لازم است که ابتدا بیت MSTR را یک کرده و با مقداردهی بیت های SPI2X, SPR1 و SPR0 تنظیمات توضیح داده شده را انجام دهیم و سپس در آخر بیت SPE را یک می کنیم. در این حالت نوشتن یک بایت بر روی SPDR باعث فعال شدن پالس ساعت و ارسال اطلاعات می شود و با تکمیل ارسال بیت SPIF یک می شود. در اینجا محتویات رجیستر های جابه جایی Master و Slave با هم جابه جا می شوند. یعنی با ارسال یک بایت همزمان یک بایت هم دریافت می کنیم.

برای درک بهتر توضیحات بالا یک مثال را مطرح کرده و بررسی می کنیم.

مثال۱: برنامه ای بنویسید که واحد SPI را برای کار در مد صفر (یعنی بیت های CPOL و CPHA صفر باشند) و حالت کاری فرمانده با ۱/۴ فرکانس کریستال (۸MH) تنطیم کند و سپس حرف A را ارسال کرده و داده دریافت شده را روی پورت A نمایش دهد.(جواب در تب کدنویسی)

راهنمایی: توجه کنید که در حالت فرمانده باید پایه هایی از پورت که به MOSI,SCK و SS تعلق دارند خروجی شوند و پورت مربوط به MISO باید ورودی شود.

نحوه نوشتن چند بایت پشت سر هم

فرایند بالا مربوط به ارسال یک کاراکتر می باشد. اگر بخواهیم بدون قطع کردن ارتباط(یک کردن SS) چندین بایت را پس از یک بار آدرس دهی به Slave بفرستیم باید آدرس اولین خانه از Slave را که قرار است عملیات نوشتن از آنجا شروع شود بفرستیم و سپس داده ها را یکی یکی و به ترتیب ارسال کنیم بدون اینکه پایه  SS را یک کنیم. همچنین دقت شود که بیت ۷ از آن باید به نشانه عملیات نوشتن ۱ باشد. بعد از ارسال تمامی داده ها پایه SS را برای خاتمه دادن به تبادل یک می گنیم.

مراحل انجام عمل خواندن

 • صفر کردن پایه SS برای آغاز انتقال داده.
 • ارسال ۸ بیت آدرس. توجه کنید که برای نشان دادن عمل خواندن باید بیت ۷ آدرس صفر باشد.
 • پس از دریافت آدرس توسط Slave، دستگاه Master آماده ارسال داده می شود.
 • Slave هشت بیت داده را همزمان با ارسال ۸ پالس ساعت ارسال می کند.
 • Master پایه SS برای نشان دادن پایان انتقال داده یک می کند.

فرایند بالا جهت دریافت یک بایت از Slave به کار می رود. اگر نیاز باشد که در یک برقراری ارتباط بین Slave و Master چندین بایت از Slave به Master منتقل شود باید در مرحله دوم آدرس اولین خانه حافظه از دستگاه Slave که قرار است اطلاعات از آنجا دریافت شود ارسال گردد همچنین بیت ۷ آن باید به نشانه عملیات خواندن صفر باشد. بعد از آن داده ها پشت سر هم و بدون نیاز به آدرس دهی مجدد برای Master ارسال می گردد.

spi_transaction_diagram

تنظیم میکرکنترلر در حالت Slave

اگر بخواهیم میکروکنترلر در حالت Slave قرار بگیرد باید بیت MSTR صفر باشد. در حالت Slave نیازی به تنظیم فرکانس پالس ساعت نیست چون پالس ساعت توسط Master تامین می شود. تنها باید بیت های CPHA, DORDو CPOL مطابق با Master تنظیم شوند تا بر سر موقعیت مکانی و زمانی پالس ساعت و همچنین این که ابتدا بیت با ارزش بالا ارسال شود یا بیت با ارزش پایین توافق شود. بعد از اینکه داده دریافت شد بیت SPIE یک می شود.

مثال۲:برنامه ای بنویسید که SPI برای کار در مد صفر (یعنی بیت های CPOL و CPHA صفر باشند) و حالت کاری فرمانبر آماده کند و سپس حرف A را ارسال کرده و داده دریافت شده را روی پورت A نمایش دهد.(جواب در تب کدنویسی).

راهنمایی: در حالت Slave پایه پورت مربوط به MISO باید خروجی و پایه پورت های MOSI و SCK باید ورودی باشند.

نکته مهم: برای اتصال بیش از دو دستگاه به یکدیگر از طریق SPI یکی از دستگاه ها باید در حالت Master و دیگران در حالت Slave باشند. در این صورت از طریق آدرسی که بر روی خط قرار می گیرد Master می تواند با یک Slave مشخص تبادل داده کند. یک روش دیگر برای آن که بتوان Slave مشخصی را انتخاب کرد صفر کردن پایه SS از Slave مورد نظر و یک کردن همین پایه در سایر Slave هاست. در این صورت Slave ی که پایه SS آن صفر شده به Master پاسخ می دهد. البته روش دوم پایه های بیشتری را از میکروکنترلر Master اشغال می کند بنابر این روش اول معمولتر است.

spi-diagram

در پایان پروژه ای ساده برای آشنایی با نحوه اتصال SPI بین دو میکروکنترلر و تبادل داده میان آن ها آورده شده است. در این پروژه که کدنویسی آن به زبان C و در محیط کدویژن نوشته شده دو میکروکنترلر وضعیت پورت D یکدیگر را که تحت تاثیر حالت کلیدها قرار می گیرند از طریق رابط SPI باهم تبادل می کنند و بر روی پورت C خود به نمایش می گذارند.

جواب مثال ۱

جواب مثال ۲

کد میکروکنترلر MASTER در پروژه

کد میکروکنترلر SLAVE در پروژه

spi

برای دانلود فایل های پروژه شامل HEX، کد C برنامه و شبیه ساز پروتئوس بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

پسورد فایل: www.microlearn.ir

 دانلود فایل های پروژه

دوستای عزیز امیدوارم که جلسه خوبی براتون بوده باشه. حتما سوالات و نظرات خودتون را به ما منتقل کنید تا پاسخ داده بشه. در شبکه های اجتماعی میکرولرن را به دوستان خودتون معرفی کنید.

در پست بعدی تبادل داده از طریق پروتکل I2C توضیح داده خواهد شد.

درباره ی احسان عبداللهی

احسان عبداللهی هستم | کارشناسی الکترونیک خوندم و کارشناسی ارشد مخابرات |در سال 94 وب سایت میکرولرن را راه اندازی کردم | سعی کردم هر چیزی را به صورت کاربردی دنبال کنم، برای همین از کارشناسی کار با میکروکنترلرهای AVR و ARM، برنامه نویسی C و طراحی PCB را به صورت تخصصی کار کردم و از کارشناسی ارشد برنامه نویسی پایتون ، Computer vision و deep learning را به صورت تخصصی و کاربردی شروع کردم | الان هم سعی میکنم همیشه خودم را به روز نگه دارم و لذت کار کردن با دنیای برنامه نویسی و امبدد سیستم ها را به دیگران انتقال بدم

۱۸ دیدگاه

 1. با سلام و خدا قوت جناب مهندس اگر ممکن بود سورس برنامه را جداگانه میگذاشتید بسیار عالی بود چون من نتوانستم از طریق پروتوس سورس را ببینم .ببخشید هم سوادم کم است هم ایرادات بیشمار میگیرد و باعث شد که از خیر این درس خوب بگذرم.

 2. فقط میتونم بگم عالیه و خسته نباشید

 3. سلام
  ی تشکر ویژه میکنم بابت زحماتتون
  من فکز میکنم در مثال اول باید جای SPIF SPIE گذاشته شود
  آیا درست میگم؟

 4. سلام
  عذر میخوام مهندس به این دوتا بند از این پست که در مورد پایه ی ss هستش، توجه کنید:
  “ولی اگر درحالت فرمانبر این پایه خروجی باشد مانند هر پایه دیگری می توان سطح آن را صفر یا یک کرد بدون آنکه تاثیری بر روی واحد SPI بگذارد. پس برای اطمینان از اینکه میکروکنترلر در حالت فرمانده و به طور ناخواسته به حالت فرمانبر نرود بهتر است در حالت فرمانده این پایه خروجی باشد.”
  “اگر میکروکنترلر در حالت فرمانبر باشد این پایه در حالت ورودی قرار می گیرد و نمیتوان آن را به حالت خروجی تغییر داد.در واقع واحد spi کنترل آن را به دست می گیرد.”
  ببخشید من اشتباه متوجه شدم یا اینکه این دوتا جمله با هم تناقض دارن؟! اولی گفته تو حالت فرمانبر میشه این پایه خروجی باشه و صفر و یکش کرد، ولی بعد تو دومی گفته نمیتونه خروجی باشه چون spi نمیذاره!

  • سلام و درود به شما
   حق به شماست. به زودی این پست ویرایش میشه و اشکالاتش به صورت کامل رفع میشه.

   ممنون از صبوری و همراهی شما 🙂

 5. سلام خسته نباشید ،من میخاستم دو سری اطلاعات رو از طریق یه میکرو به یه میکرو دیگه بفرستم،اطلاعاتم اینجوریه که یه سری از اونا باید تو یه بازه زمانی مشخص ارسال بشه (مثلا هر ۵ دقیقه) و سری بعدی اطلاعات به محض تغییر در مقدار ارسال بشه.خودم فکر کردم که این کار رو با یه تایمر و یه اینتراپت خارجی ارسال کنم.
  حالا میخاستم ببینم برای ارسال اطلاعات این روشی که میگم درست هست؟
  و مساله دیگه این که برای دریافت اطلاعات باید چیکار کنم؟؟
  امکانش هست اگه تو این ضمینه نمونه کد مشابه دارید بذارید؟؟
  ممنون

  • سلام به شما 🙂
   برای اطلاعاتی که می خواید هر ۵ دقیقه استفاده بشه خیلی خوبه که از تایمر استفاده کنید و سر تایم خودش ارسال کنید. برای اطلاعاتی هم که به محض تغییر باید ارسال بشه، من نمیدونم اون تغییر را چطوری می خواید از وقفه خارجی متوجه بشید ولی اگه امکانش هست کار درستی هست. فقط شما برای ارسال اطلاعات یه استاندارد باید برای خودتون تعریف کنید که در گیرنده وقتی داده دریافت شد بدونید کدوم اطلاعات بوده. مثلا شروع هر کدوم از اطلاعات با یک کد خاص باشه یا هر چیزی که خودتون راحت تر هستید.

 6. در پروژه پایانی با توجه به این که زمان تغییر بایت نسبت به زمان لازم برای ارسال خیلی بیشتره(کابر باید دستی کلید رو فشار بده…) ظاهرا به چک کردن بیت اتمام ارسال در این مورد خاص نیازی نداریم.درسته؟!

  • خب ممکنه بشه چنین استدلالی را برای یک مثال خاص مطرح کرد. اما کلی نیست و یک برنامه نویس حرفه ای همیشه طوری کد میزنه که کمترین میزان خطا در برنامش به وجود بیاد. 🙂

 7. مرسی متوجه شدم. تعدادی بایت (۰x01,0x02,0x04,…) را با توجه به نکاتی که گفتین با یه حلقه ی for به میکرو فرمانبر ارسال کردم و نتیجه با توجه به ال ای دی ها صحیح بود.

 8. سلام
  می خواستم اگر ممکنه ارسال چند کاراکتر (یا بایت) را به صورت پشت سر هم با یک مثال ساده توضیح بدین.
  مرسی

  • برای ارسال کاراکتر های متوالی فقط کافیه اونها را یکی یکی بگذاری داخل ثبات داده spi.هربار هر بایتی را میگذاری باید تکمیل ارسالش را با بررسی پرچم spif چک کنی و بعد بایت بعدی را بزاری.وقتی بایتی را داخل ثبات داده میگذاری خود spi خودبه خود کلاک میخوره و ارسال میکنه. قرارداد ترتیب ارسال به این صورت است که اول بایت آدرس بره بعد دیتا و اینکه در بایت آدرس بیت ۷ خواندن یا نوشتن را مشخص کنه.این بیشتر در وسایل جانبی به خصوص آی سی های حافظه رعایت میشه.ولی در ارتباط دو میکرو میتونی قرارداد خودتا داشته باشی. اگه متوجه نشدی بگو تا برات مثال بگذارم.

 9. سلام آقا جلال
  مقاله این دفعتون نسبت به مقالات دیگتون ضعیف تر بود چون مبهم بود. بهتر بود که میومدید و حالت یک مستر با یک اسلیو و حالت یک مستر با چند اسلیو رو کلا از هم جدا میکردید تا برای امثالی مثل من که تازه واردن قابل فهم بشه. حقیقتش اینکه من حالت یک مستر با چند اسلیو رو بطور کل نفهمیدم. اگه یه مثال ازش میزدید بهتر شیرفهم میشدم.
  یه جورایی بنظرم تو این مقالتون، افزایش سرعت تهییه سبب کاهش کیفیتش شده بود.
  این کاش مثل دفعه های قبلی همون زبون ساده رو تو بیانتون داشتید.
  تو کد برنامه ها هم یه اشتباه تایپی پیش اومده. تو خط
  while (!(SPSR & (1<<SPIE)));
  تا اونجا که فهمیدم باید به جای SPIE از SPIF استفاده بشه.
  در اخرش هم ازت تشکر می کنم چون میدونم تهیه این مقاله ها چقدر داره وقتت رو میگره

  • با سلام.ممنون از دقت نظرتون.ببین آقا موسی در تبادل spi ثباتی برای ذخیره آدرس وجود نداره.در برنامه نویسی فرمانبرها خودت باید با برنامه نویسی اونها را کدبندی کنی و یه آدرسی براشون مشخص کنی طوری که آدرسهاشون یکسان نباشه.بعد اون آدرسها را در برنامه نویسی مستر برای فراخوانی فرمانبرها مدنظر بگیری.مثلا میتونی بگی اولین بایت داده که فرمانده میزاره روی خط را همه فرمانبرها دریافت کنند و با آدرسی که برای هرکدام مشخص شده چک کنند، در این صورت اون فرمانبری که آدرسش مطابقت داشت بیاد با فرمانده تبادل انجام بده.این روشی که گفتم نرم افزاریه و بستگی به سلیقه خودت داره.اما در روش سخت افزاری تنها فرمانبری به فرمانده جواب میده که پایه ss آن از طرف فرمانده صفر بشه.در این صورت باید پایه ss هر فرمانبری را به یک پایه از میکرو متصل کنی و یا برای صرفه جویی در پایه های میکرو از یک آی سی بافر توسعه دهنده پورت استفاده کنی.لازم میدونم این هم بگم که در روش نرم افزاری میتونی پایه های ss فرمانبرهارا به زمین متصل کنی یا بیایی دو روش را تلفیق کنی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *